![]() |
![]() |
Menu kategorii |
Treść stronyREHABILITACJA SPOŁECZNA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIAŁ DS. OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCHDział ds. Osób Niepełnosprawnych – pokój 101 - przyjmuje interesantów od poniedziałku do czwartku w godzinach urzędowania Ośrodka. W piątki interesanci nie będą obsługiwani. Siedziba: Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Racławicka 19 41-500 Chorzów Telefon: (32) 7716324, (32) 7716354 Fax: (32) 7716356 Wnioski o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) są rozpatrywane wg kolejności złożenia (z wyjątkiem wniosków o dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych) aż do wyczerpania budżetu określonego na dany rok kalendarzowy. Informujemy, że środki PFRON na realizację zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w roku 2023 zostały wyczerpane. Wnioski spełniające wymogi formalne, na realizację których brak jest środków zostają negatywnie rozpatrzone - nie ma możliwości przesunięcia wniosków do realizacji na rok następny. Osoby niepełnosprawne chcące ponownie ubiegać się o dofinansowanie muszą złożyć wniosek wraz z kompletem załączników w roku następnym. Zachęcamy do złożenia wniosku w formie elektronicznej, korzystając z Systemu SOW. Szczegółowe informacje dostępne na stronie: www.sow.pfron.org.pl lub www.portal-sow.pfron.org.pl oraz pod nr tel. 0 800 889 777. Podstawa prawna działalności:
Informacje dotyczące zadań realizowanych przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych
Dział ds. Osób Niepełnosprawnych realizuje zadania z zakresu dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z dofinansowania mogą korzystać wszyscy mieszkańcy Chorzowa, którzy posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – wydane przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub równoważne – np. wydane przez ZUS, KRUS, itp. (określające grupę inwalidzką lub niezdolność do pracy i/lub samodzielnej egzystencji).
Zakres dofinansowania dotyczy:
Wśród przedmiotów ortopedycznych najczęściej dofinansowane są zakupy:
Dofinansowanie jest przyznawane na podstawie złożonego wniosku wraz z kompletem niezbędnych dokumentów. W przypadku wniosków dotyczących dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, do turnusów rehabilitacyjnych i zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne wnioskodawca musi spełnić kryterium dochodowe, które jest określane kwartalnie, a jego wysokość jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia. Dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia są publikowane w Monitorze Polskim. Kryterium dochodowe zostało określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzaju zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON i wynosi:
7. Dodatkowo, stowarzyszenia, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, działające na rzecz osób niepełnosprawnych, zamieszkujących na terenie miasta Chorzowa, mogą ubiegać się o dofinansowanie do organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki. Ww. podmioty mogą ubiegać się o dofinansowanie, jeżeli:
8. Istnieje także możliwość ubiegania się o dofinansowanie do usług tłumacza języka migowego. Realizowane są również programy:
MODUŁ IW ramach modułu I programu realizowane są zadania związane m.in. z usuwaniem barier w komunikowaniu się, zakupem wysokospecjalistycznych protez narządu ruchu czy zakupem skuterów inwalidzkich o napędzie elektrycznym. Pomoc finansowa kierowana jest głównie do osób w wieku aktywności zawodowej, dzieci oraz młodzieży uczącej się. Celem dofinansowania jest poprawienie rozwoju społecznego osób niepełnosprawnych oraz polepszenie ich sytuacji na rynku pracy. MODUŁ IIW ramach tego modułu przyznawane jest dofinansowanie na pokrycie kosztów nauki w szkołach wyższych, na studiach podyplomowych i doktoranckich. Dodatkowo wnioskodawcy mogą ubiegać się o przyznanie pomocy finansowej na pokrycie wydatków związanych z nauką – dojazdy, noclegi, zakup podręczników, złożenia wniosku drogą elektroniczną. Wnioskodawca posiadający profil zaufany za wysłanie wniosku w dedykowanym systemie może otrzymać nowy rodzaj jednorazowego dodatku. Wysokość dodatku uzależniona jest od aktualnego etapu nauki. „Samodzielność – Aktywność – Mobilność” – program realizowany w dwóch wariantach:
Szczegółowe informacje dotyczące ww. programów znajdują się na stronie www.pfron.org.plosoba odpowiedzialna za treść: JERZY GŁOGOWSKI, dnia: 2007-10-19
utworzony: 08-11-2007 / modyfikowany: 04-08-2023 wprowadził(a): ANNA WYDERKA rejestr zmian |