Czas pracy Ośrodka w 2023 roku
Zgodnie z Zarządzeniem 1/2023 Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie z dnia 02.01.2023 r.:
- w dniu 10 listopada 2023 r. Ośrodek jest nieczynny.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach kolejnej edycji Programu pn. „Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej” – edycja 2023” realizowanego ze środków finansowych Funduszu Solidarnościowego.
Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego, które na realizację usług w ramach Programu mogą ubiegać się o wsparcie finansowe do wysokości 100 % proc. kosztów realizacji usługi asystencji osobistego asystenta.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla uczestników Programu:
- dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczenie traktowane na równi z wymienionymi, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.).
Szczegółowe informacje o Programie, formularze wniosków wraz z terminarzem naboru znajdą Państwo na stronie internetowej Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/ w zakładce aktualności.
Na realizację Programu Minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło nabór wniosków w ramach kolejnej edycji Programu "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2023 realizowanego ze środków finansowych Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
- dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.),
– poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.
O dofinansowanie wniosku w ramach Programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego lub powiatowego.
Szczegółowe informacje o Programie, formularze wniosków wraz z terminarzem naboru znajdą Państwo na stronie internetowej Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/ w zakładce aktualności.
Na realizację Programu Minister przeznaczył kwotę 150 000 000,00 zł.
Poszukujemy kandydatów na rodziców zastępczych oraz prowadzących
rodzinne domy dziecka na terenie miasta Chorzowa
Ośrodek Pomocy Społecznej w Chorzowie poszukuje rodzin z terenu miasta Chorzowa, które są zainteresowane zapewnieniem czasowej opieki pozbawionych opieki rodziców.
Wszystkie osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny (32 771-63-37, 32 771-63-79, 32 771-63-14, 32 771-63-13, ) e-mail: kwietniewska.m@opschorzow.pl lub osobisty w siedzibie Ośrodka przy ul. Racławickiej 19, pokój 321 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.
Małżonkowie lub osoby niepozostające w związku małżeńskim decydujące się na prowadzenie rodzinnych form pieczy zastępczej muszą spełniać następujące warunki:
- odbyć szkolenie i uzyskać pozytywna opinię o zakwalifikowaniu do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzących rodzinny dom dziecka (szkolenie prowadzą specjaliści z Ośrodka Wsparcia Rodziny w Chorzowie przy ul. Siemianowickiej 58),
- posiadać odpowiednie warunki mieszkaniowe (w przypadku podjęcia decyzji o pozostaniu zawodową rodzina zastępczą lub prowadzącym rodzinny dom dziecka istnieje możliwość otrzymania mieszkania z zasobów miasta),
- posiadać stałe źródło dochodu, a także dobry stan zdrowia umożliwiający właściwą opiekę nad dzieckiem,
- posiadać stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
- w zakresie władzy rodzicielskiej kandydaci nie mogą być jej pozbawieni, ani też władza rodzicielska nie powinna im być ograniczona albo zawieszona,
- wywiązywać się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu,
- posiadać stan zdrowia pozwalający na właściwą opiekę nad dzieckiem,
- nie być skazanym za umyślne przestępstwo.
Ośrodek Pomocy Społecznej zapewnia:
- bezpłatne szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych oraz prowadzących rodzinny dom dziecka,
- świadczenie wypłacane miesięcznie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka,
- jednorazową pomoc pieniężną na wydatki związane z przyjęciem dziecka,
- wynagrodzenie miesięczne dla rodzin zawodowych oraz osób prowadzących rodzinny dom dziecka
- stałą pomoc ze strony psychologa, koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej lub pracownika socjalnego,
- pomoc (materialną, rzeczowa, itp. ) dla pełnoletnich wychowanków opuszczających rodzinne formy pieczy zastępczej.