|
Menu kategorii |
Treść stronyZASIŁEK PIELĘGNACYJNY Zasiłek pielęgnacyjnyZasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 215,84zł miesięcznie. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
Osobie, której przyznano dodatek pielęgnacyjny za okres, za który wypłacono zasiłek pielęgnacyjny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny organ emerytalny lub rentowy, który przyznał dodatek pielęgnacyjny, wypłaca emeryturę lub rentę pomniejszoną o kwotę odpowiadającą wysokości wypłaconego za ten okres zasiłku pielęgnacyjnego i przekazuje tę kwotę na rachunek bankowy organu właściwego. Przekazanie kwoty odpowiadającej wysokości zasiłku pielęgnacyjnego uznaje się za zwrot świadczeń nienależnie pobranych. Ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego oraz jego wypłata następują odpowiednio na wniosek: pełnoletniej osoby niepełnosprawnej (tj. osoby pełnoletniej, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, a także osobę, która ukończyła 75 lat) lub innej osoby upoważnionej do reprezentowania niepełnosprawnego dziecka lub pełnoletniej osoby niepełnosprawnej. Wniosek składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie rodzinne lub otrzymującej świadczenie rodzinne. Wniosek i załączniki do wniosku mogą być składane drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny. Wniosek i załączniki do wniosku składane za pomocą systemu teleinformatycznego opatruje się:
Postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku pielegnacyjnego na wniosek osoby, która nie ma miejsca zamieszkania, wszczyna organ gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce jej czasowego pobytu. Do wniosku dołącza się dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie lub potwierdzenie zamieszkania w miejscu pobytu. Aktualne formularze wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub dostępne są w wersji papierowej w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie.
WAŻNE Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia. Ilekroć powyżej jest mowa o: umiarkowanym stopniu niepełnosprawności - oznacza to:
znacznym stopniu niepełnosprawności - oznacza to:
osoba odpowiedzialna za treść: Sebastian Gajdzik, dnia: 2013-02-04
utworzony: 04-02-2013 / modyfikowany: 04-09-2024 wprowadził(a): ANNA WYDERKA rejestr zmian |