BIP - Ośrodek Pomocy Społecznej W Chorzowie

BIP - strona główna
Ośrodek Pomocy Społecznej W Chorzowie

Narzędzia

Czcionka:

 • Czcionka domyślna
 • Czcionka średnia
 • Czcionka duża

Kontrast:

 • Kontrast domyślny
 • Kontrast czarno-biały
 • Kontrast żółto-czarny
 • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót PROCEDURY I KARTY INFORMACYJNEŚWIADCZENIA DLA RODZIN

Treść strony

wersja do druku
PUNKTY PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW NA 2023/2024 ROK

Punkty przyjmowania wniosków na 2023/2024 rok

PUNKT WYDAWANIA I PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW O:

ZASIŁEK RODZINNY ORAZ DODATKI DO ZASIŁKU RODZINNEGO
(dotyczy ustalania uprawnień do świadczeń od 1 listopada 2023)

ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO
(dotyczy ustalania uprawnień do świadczeń od 1 października 2023)

NA NOWY OKRES 2023/2024 DLA MIESZKAŃCÓW CHORZOWA

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Chorzowie, ul. Racławicka 19, Pok. 212

czynny w okresie od 1 sierpnia 2023 r. do 29 września 2023r. (15 sierpnia 2023 r. punkt nieczynny)

Godziny urzędowania:

poniedziałek 7:15 – 16:45

wtorek 7:15 – 14:45

środa 7:15 – 14:45

czwartek 7:15 – 14:45

piątek 7:15 – 13:45

 

UWAGA WAŻNE !

Pozostałe wnioski o:

 1. ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego (na okres 2022/2023 oraz 2023/2024),
 2. świadczenia rodzinne (tj. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, świadczenie rodzicielskie, jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, jednorazowe świadczenie „Za życiem”, zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2022/2023 kończący się 31.10.2023 r.)
 3. ustalenie prawa do funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2022/2023 kończący się 30.09.2023 r.
 4. ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych dla Obywateli Ukrainy ze statusem UKR (na okres 2022/2023 oraz 2023/2024).

PRZYJMOWANE SĄ WYŁĄCZNIE W OPS CHORZÓW pok. 229

 

Dodatkowo w pok. 229 można będzie uzyskać informacje:

 • aktualnym etapie postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres dla wniosków już złożonych,

oraz

 • uzupełnić wezwanie do ww. wniosków,
 • zgłosić wszelkie zmiany mające wpływ na prawo do ww. świadczeń,
 • uzupełnić dokumentację (np. o aktualny nr konta).

 

Dla usprawnienia obsługi dla wniosków już złożonych należy zabrać ze sobą potwierdzenie złożenia wniosku papierowego, a w przypadku wniosków elektronicznych nr PIU.

Ważne informacje dotyczące terminów składania wniosków na okres 2023/2024 oraz terminów ich rozpatrywania:

Wnioski o ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2023/2024

 

Są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lipca danego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 30 listopada.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do dnia 31 grudnia.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 grudnia danego roku, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata przysługujących świadczeń następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okres świadczeniowy 2023/2024

Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną - od dnia 1 lipca danego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 30 listopada tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.

Należy pamiętać, że wskutek złożenia wniosku o świadczenie z funduszu alimentacyjnego później niż w  październiku, prawo do świadczenia z funduszu alimentacyjnego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

E-wniosek o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego można złożyć jedynie za pomocą portalu Emp@tia:  https://empatia.mpips.gov.pl/ . Informacje ogólne na temat wszystkich powyższych świadczeń dla rodzin można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/osoba odpowiedzialna za treść: Sebastian Gajdzik, dnia: 2023-07-29
utworzony: 29-07-2023 / modyfikowany: 29-07-2023
wprowadził(a): Adam Furdzik
rejestr zmian

Stopka serwisu

© BIP - Ośrodek Pomocy Społecznej W Chorzowie 2024, kontakt: furdzik.a@opschorzow.pl